- SLOŽENÍ: Rostlinný olej z Ostropestřce Mariánského získaný mechanickým lisováním semen bodláku stejného jména. Bez rafinace.
SLOŽENÍ MASTNÝCH KYSELIN: Kyselina palmitová - 12 %, Kyselina stearová - 2,8 %, Kyselina olejová - 25 %, Kyselina linolová - 58 %.
NUTRIČNÍ PARAMETRY: Energie kJ/100g - 3700, Tuk celkem g/100g - 100
- z toho mastné kyseliny nasycené g/100g - 13,0
- z toho mastné kyseliny mononasycené g/100g - 600
- z toho mastné kyseliny polynasycené g/100g - 250
Cholesterol mg/100g - 0
- Charakteristika: Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá, nebo dvouletá bylina. Pokud je to dvouletka, vypučí na jaře trsem bodlinatých listů s výraznými bílými žilkami. Koncem června se na asi 1 m dlouhých lodyhách objevují purpurově červená květenství. Na konci léta se z květů vyvinou plody, které se pak sklízí. Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky na játra. Název souvisí se starou legendou, podle níž vznikly bílé skvrny na listech z mléka Panny Marie.
Olej z Ostropestřce je čistý, přírodní produkt, bez příměsí jiných druhů olejů, se světle nažloutlou, čirou barvou. Je lisovaný za studena, tudíž není zbaven přirozených živin ani chuťových a pachových látek. Má charakteristickou, jemnou olejovou vůni.
Při teplotách okolo bodu mrazu a nižších, se může olej z Ostropestřce zakalit. Toto však není na závadu, při vyšší okolní teplotě se zákal opět rozpustí. Olej je sice v potravinářské kvalitě, ale není manipulován v potravinářských podmínkách. Proto jej doporučujeme dávat jen zvířatům. Je to jedinečný zdroj nenasycených a vícenenasycených mastných kyselin (tzv. omega kyselin).
Pozitivní a léčivé účinky Ostropestřcového oleje jsou díky těmto látkám, které obsahuje: Karotenoidy, tokoferoly, vícenenasycené mastné kyseliny, Vitamín F a menší podíl komlpexu látek zvaných Silymarin - vyšší obsah ho je ve slupkách semen.
Silymarin je souhrnné označení pro více látek, kde nejvíce zastoupen je Silibinin, dále pak silikristin, silidianin a inosilibinin. Tyto látky mají řadu velmi příznivých účinků. Jeho hlavní význam však spočívá v podpoře správné funkce jater. Pomáhá zlepšit metabolismus jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je významným antioxidantem (odstraňuje nebezpečné látky = volné radikály). K významnému jeho uplatnění patří léčba důsledků otrav hepatotoxickými jedy (hepatotoxický = to, co je toxické, jedovaté vůči játrům).
Pozitivní účinky oleje z Ostropestřce:
- detoxikace organismu
- preventivní ochrana jater před ztučněním a škodlivými metabolity
- snižuje mírně negativní vliv léčiv zatěžujících játra - antibiotika, aj.
- má protizánětlivý účinek
- prevence při vysoké zátěži
- významný zdroj mastných kyselin
- Použití: Ostropestřcový olej může být i zchutňující přísada do suchého krmiva, která jej navíc obohatí o významné množství nenasycených mastných kyselin a energii.
- Dávkování: U psů preventivně plná polévková lžíce / 10 kg hmotnosti, na jednotlivou krmnou dávku - zamíchat do krmiva. U velkých psů 5 - 7 % z objemu krmiva ( 50 - 70 ml / kg krmiva ). Možno podávat i celoročně. Jednorázové překročení denní dávky, není pro zvíře zdravotním rizikem.
- Skladování a spotřeba: Ostropestřcový olej je citlivý na ultrafialové záření - přímé sluneční světlo, a dlouhodobě ( měsíce ) na vyšší teploty ( přes cca 24 °C ). Proto jej uchovávejte v tmavých lahvích nebo v šeru, ideálně do 15 °C, nebo max. při pokojové teplotě. Krátkodobé zahřátí, např. při přepravě autem v létě, mu však nijak nevadí, stejně tak pokud vám zmrzne a vysráží se - nechte jej při pokojové teplotě zahřát, opět bude čirý.
Skladovaný v optimálních podmínkách spotřebujte max. do 10 měsíců. Pro zachování max. nutriční hodnoty nejlépe do 6 měsíců.
Kategorie: | Doplňky Stravy |
---|
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.